Przy kupnie marynarki trzeba wziąć pod uwagę do jakiego celu ma ona służyć. Marynarka którą najczęściej zakładamy do pracy powinna pasować do różnych spodni ( jeansy, wizytowe), oraz do różnych koszul, polówek lub golfów. Powinna być w neutralnym kolorze (szarym, popielatym). Ja polecałbym sportową z wełny lub ze sztruksu. Można do niej włożyć jeansy, sztruksy lub spodnie bawełniane. Na szczególne okazje same marynarki są rzadko noszone, w takim wypadku polecam jednak garnitury.
Wymiary jakie należy wiedzieć to wzrost i obwód klatki piersiowej np. 176/104 pierwsza liczba to wzrost w centymetrach, a druga to obwód klatki piersiowej mierzony na wysokości pach. Szerokość marynarki należy dobrać tak aby klapy leżały równo i nie zaginały się. W talii nie może być zbyt dużego luzu (marynarka nie może wisieć na sylwetce). Z kolei za wąska marynarka opina się w talii i powstają poziome zmarszczenia na plecach i ukośne przy guzikach. W przypadku marynarki zbyt szerokiej w ramionach, na plecach w okolicach pach powstają załamania i fałdy. Rękawy powinny kończyć się, według stylistów, na wysokości nadgarstka. Wielu klientów woli jednak aby były trochę dłuższe i sięgały do połowy zaciśniętej dłoni. Trzeba też pamiętać o tym, by mankiety koszuli wystawały z rękawa o około jeden centymetr. Długość marynarki dobieramy według zasady mówiącej, że powinna ona dzielić ciało, od kołnierzyka do butów, na dwie równe części. Marynarka z tyłu może mieć jedno lub dwa rozcięcia tzw. szlice. Przy doborze trzeba zwrócić uwagę, aby się nie rozchodziły. Kołnierz koszuli musi dokładnie dotykać do kołnierza marynarki i wystawać ponad jego górną krawędź o około dwa centymetry.
Niekiedy podawany jest tradycyjny sposób określania rozmiaru: M, S, L, XL, XXL, jest on jednak mało precyzyjny. Rozmiary marynarek męskich zawierają się najczęściej w przedziałach: wzrost od 164 cm. Do 194 cm. Obwody klatki piersiowej od 88 cm. do 150 cm.
W naszym sklepie możemy dopasować odzież do sylwetki klienta. Wykonujemy następujące przeróbki: skrócenie rękawów, przedłużenie rękawów, zwężenie marynarki w talii, zwężenie marynarki w ramionach, skrócenie marynarki i przesunięcie guzików. Przedłużenie rękawów uzależnione jest od zapasu materiału przy podwinięciu oryginalnym (fabrycznym). Czas oczekiwania na wykonanie usługi to jeden lub dwa dni.
Jak nosić marynarkę? Zasady elegancji mówią, że gdy stoimy marynarka powinna być zapięta. Gdy siedzimy możemy ją rozpiąć. Jeżeli marynarka ma dwa guziki to zapinamy tylko górny A jak ma trzy guziki to na środkowy. Rzadko noszona ostatnio marynarka dwurzędowa powinna być zawsze zapięta.
Mało znane fachowe określenia dotyczące marynarki: Butonierka - to niewielki otwór w lewej klapie, wkłada się tam kwiat. Poszetka - to chusteczka noszona w górnej kieszonce marynarki. Brustasza - to kieszonka na lewej piersi, do niej wkłada się poszetkę. Szlic - to rozcięcie z tyłu, może być jedno, dwa a w niektórych marynarkach starszego typu nie ma go wcale.
Mamy bogatą ofertę marynarek. Zapraszam Aleksander