Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Strój jaki zakładamy na rozmowę kwalifikacyjną jest bardzo istotny. Stanowi on element "pierwszego wrażenia" które jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym czy odniesiemy sukces. Kupując towar często przyciąga nas jego opakowanie. Tak rekrutujący pracowników na pewno lepiej potraktuje osobę ubraną stosownie do zaistniałej sytuacji. Istotne wrażenie powstaje już w pierwszych 30 sekundach od momentu spotkania. Sporo też zależy od rodzaju wykonywanego zawodu. Inaczej może wyglądać reprezentant zawodu artystycznego, a inaczej ubierać się przedstawiciel handlowy poważnej firmy.
W przypadku gdy reprezentujemy firmę wobec klienta nasz wizerunek musi być nienaganny. Dobrze jest znać dress code jaki obowiązuje w firmie przyszłego pracodawcy i od razu się do niego dostosować. W innym przypadku najlepiej założyć strój biznesowy składający się z garnituru w ciemnym kolorze (n.p. granat, popiel, odcienie szarości), jaśniejszej od garnituru gładkiej koszuli z długim rękawem (nawet latem) w pastelowych spokojnych kolorach takich jak: popiel, błękit, oraz klasyczna biel i krawatu utrzymanego w tonacji garnituru. Proponuję aby krawat był stonowany bez ekstrawagancji kolorystycznych. Pasek do spodni powinien być w kolorze butów.
Możemy też trochę zaryzykować stosując styl buisness casual W tym przypadku należy staranne dobrać marynarkę do spodni. Trzeba to zrobić na zasadzie kontrastu ( jaśniejsza marynarka i ciemne spodnie lub odwrotnie), gdy te dwa elementy stroju są podobnej kolorystyce przypominają nieudany garnitur. Można też ubrać, kolorową marynarkę (n.p. ciemne bordo lub jasny granat), pojawiające się ostatnio w handlu. Spodnie w tym przypadku muszą być w spokojnym kolorze, najbezpieczniej czarne. Proszę pamiętać, że ubiór sygnalizuje nasze nastawienie do zaistniałej sytuacji. Wystąpienie w dzinsach i T-shircie może być odebrane jako niepoważne traktowanie oferty pracy.
Czego nie zakładać? Mieszanego stylu sportowego z eleganckim ( trampki do garnituru). Buty sportowe i sandały i niewskazane, obuwie tylko wizytowe. Krawaty niepoluzowane. Spodnie dżinsowe lub kolorowe raczej nie.
Ubierając się na rozmowę o pracę, warto brać pod uwagę umiar i elegancję. Brudne buty odciągną uwagę nawet od najbardziej eleganckiego stroju, podobnie jak źle dobrane dodatki lub niewyprasowana koszula. Zadbaj też o dodatki, detale są bardzo ważne, zegarek, pasek do spodni w kolorze butów dopełniają całości. Teczka skórzana dobrze się prezentują jeśli praca o którą się ubiegamy ma charakter biurowy czy menadżerski.